Rota Çağdaş Sanat Yarışması

4 Ekim 2018

Sanatçılar:
Emircan Demir
İmran Engin Doğan
Gamze Sevik
Özge Yalacak
Ceren Su Çelik
Berna Dolmacı
Eren Çağdaş Karasu
Kemal Yıldız
Recep Serbest
Kübra Dağ
Su Çizgen
Zeynep Büşra Demir
Ayberk Yıldırım
Muaz Özden
Serdar Acar
Aykut Hızlıok
Ayşegül Damla Yücebaş
Cansu Sönmez
Şule Yılmaz
Kadir Kayserilioğlu

Küratör
:
Marcus Graf

Asistan Küratör:
Melike Bayık
Genç sanatçılar için sanat yarışmaları sanat dünyasında önemli bir yere sahiptir. Görünürlük yaratırlar, ilk profesyonel deneyimleri kazandırıp, sanat ortamının iletişim ağına katılım şansı sunarlar ve genellikle genç sanatçı adaylarının sanatsal üretimlerine ekonomik katkı sağlarlar. Çağdaş sanatın daha da geliştirilmesi için genç sanatçılara verilen her destek çok önemlidir ve sanat yarışmaları da sanatın evrimine aktif olarak katkıda bulunur.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı ve Plato Sanat’ın organize ettiği Rota Çağdaş Sanat Yarışması; bu yıl ilk defa yapılıyor.

Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin ilk defa bir arada değerlendirildiği Rota Çağdaş Sanat Yarışması’nın en önemli amacı; genç nesillerde sanat ve kariyer kavramını pekiştirmek, genç sanatçı adaylarına sergi deneyimi ve profesyonel ilişkiler kazandırmaktır. Yarışmanın katılımcıları, Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini ve Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile sanat programlarında öğrenim gören yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora düzeyi öğrencilerini kapsamaktadır.

Yarışmaya gönderilen eserler için herhangi bir disiplin, medya ya da format kısıtlaması olmayıp, tema da verilmemiştir. Jüri tarafından değerlendirilen eserler kategorilerine göre ödüllendirilmiştir. Yarışma genelinde lise, lisans ve lisansüstü kategorilerinin her birinde 3’er başarı ödülü verilerek, ödül almayan ancak sergilemeye değer bulunan eserler de sergilenmektedir. Başarı ödülü ve Sergileme hakkı kazanan tüm eser sahiplerine 5 Ekim 2018 günü profesyoneller ve akademisyenler tarafından Sanat ve Kariyer Eğitimi verilecektir.